+420 736 189 446 info@vetys.cz

Mazat či nemazat?

Používání mastí či gelů u zvířat není zcela běžné a vyvolává u majitelů i veterinářů otázky. Přesto se jedná o velmi vhodnou formu, jak používat některé účinné látky na konkrétní problémy, zejména v případě problémů kůže nebo pohybového aparátu. U kožních problémů je situace celkem jasná, masti i gely se užívají běžně a my se jim můžeme věnovat v jiném článku. Dnes se zaměříme na použití gelů a mastí na potíže pohybového aparátu u zvířat.

Záda bolí, klouby vržou…

Většina z nás to zná osobně. Ráno se probudíte a vaše tělo hlásí poruchu, ať už jsou důvody různé – přetížení, nemoc či věk. Typickou volbou v takových případech je pro člověka použití gelu nebo masti určeného na tyto problémy.

Když má pohybové problémy váš psí parťák, veterinář doporučí klidový režim a kloubní výživu. Proč ale nezkusit nějaké mazání? V tu chvíli přijde klasická otázka – mazat chlupatého psa mastičkou? Není to problém? Popravdě, záleží jen na majiteli.

Kdo maže, ten jede…

Aplikace masti nebo gelu je pochopitelně náročnější než když dáte psovi tabletku s kloubní výživou (kombinace obojího se pochopitelně nevylučuje). Je třeba psa zklidnit a relaxovat, najít si společnou chvilku, kdy mu budete mast nebo gel aplikovat. Na postižené místo pak je třeba nanášet přípravek v menších dávkách, rozhrnout srst tak, aby se dostal až na kůži a pečlivě jej zapracovat. Ani u velmi silně osrstěných plemen v takovém případě není problém tyto přípravky použít, jen to po Vás jako majiteli vyžaduje trochu více trpělivosti.

Nabízí se tedy další námitka – proč tedy mazat psovi (kočce, koni) klouby či svaly, když stačí naordinovat tabletku a je vyřešeno? Zde už záleží hlavně na majiteli. Pokud je pro někoho čas strávený péčí o zvíře ztracený, pak pro něj asi jiná volba než kloubní výživa není. Výhod použití masti nebo gelu je ale několik. Jednak řešíte problém přímo v místě, kde ho váš čtyřnohý přítel pociťuje. Masáž sama o sobě má skvělý dopad u lidí, u zvířete tomu není jinak. Podpoříte prokrvení, nastartujete hojící procesy v těle, uvolníte svaly i šlachy. Skrz kůži navíc dostanete přímo do ložiska problému odpovídající účinné látky a podpoříte hojení v místě problému. Někomu může přijít zajímavá i nižší cena celé terapie ve srovnání s kloubní výživou. Co ale váš přítel ocení zdaleka nejvíce je čas, který mu věnujete péčí o postižené místo. Pravidelná péče významně prohlubuje vztah mezi majitelem a zvířetem.

Je libo mast nebo gel?

Výhodou přípravků Vetercann je možnost zvolit si odpovídající formu. Mast už z povahy mastí, to je pochopitelně významné plus pokud potřebujete zvířeti dopřát dlouhotrvající masáž, chcete ošetřit větší plochu a máte na ošetření dostatek času. Silně mastný přípravek zajistí pohodlné použití a nízkou spotřebu a tedy i lepší cenu. Pokud máte doma pacienta, který potřebuje patřičnou rehabilitaci například po operaci nebo poranění, nebo se jedná o staršího pacienta, je mast perfektní volba.

Co ale v případě že máte doma psího sportovce, nebo váš pes bydlí venku na zahradě? Nebo prostě jen nemáte chuť používat mastný přípravek? Gel je v tomto případě optimální volba. Díky tomu, že se jedná o produkt na vodní bázi, nemastí a rychle se vstřebává. Je perfektní na rychlou aplikaci například přímo venku po závodech, dlouhé procházce nebo jiném zatížení psa.

Ať už ale zvolíte jakoukoli formu produktu, váš psí kamarád to určitě ocení. Někteří naši pacienti si terapii natolik oblíbili, že se přímo nastaví tak, aby se k jejich postiženému místu páníček dostal, jakmile vidí obal Vetercannu.